5 липня 2025 р. на сайті Академії було розміщено оголошення про проведення виборів Президента НАН України та членів Президії НАН України. З огляду на це, 10 липня 2025 року Вчена рада Інституту зібралася на засідання, присвячене висуненню кандидатури Загороднього Анатолія Глібовича на посаду Президента НАН України.

Директор Інституту, член-кореспондент НАН України, член-кореспондент НАПрН України, доктор юридичних наук, професор, Заслужений юрист України Володимир Устименко представив членам Вченої ради біографічну довідку А.Г. Загороднього, який є доктором фізико-математичних наук, професором, академіком НАН України, має стаж керівної науково-організаційної роботи понад 36 років. Протягом тривалого часу А.Г. Загородній був віцепрезидентом НАН України, директором Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України, членом наукової ради Державного фонду фундаментальних досліджень. Із 2020 року очолює НАН України, є головою Ради президентів національних академій наук та співголовою Міжвідомчої ради з координації фундаментальних і прикладних досліджень в Україні.
Академік НАН України А.Г. Загородній добре відомий науковій спільноті як видатний вчений-фізик, якому належить розробка статистичної теорії просторово-обмежених плазмово-молекулярних систем; теорії гальмівного випромінювання, послідовної кінетичної теорії запорошеної плазми, які уможливили пояснення широкого класу нових фізичних явищ. Видатні досягнення вченого і організатора наукових досліджень А.Г. Загороднього відзначено Державною премією України в галузі науки і техніки, а його внесок у зміцнення науково-технічного потенціалу держави творчими здобутками світової ваги – орденами «За заслуги» III, II і І ступенів, почесним званням «Заслужений діяч науки і техніки України». Він є членом Міжнародної академії наук, мистецтв і гуманітаристики (Париж), іноземним членом-кореспондентом Австрійської академії наук, почесним доктором багатьох українських та іноземних університетів і наукових установ.
На посаді президента НАН України А.Г. Загородній віддає пріоритетну увагу питанням реформування та підвищення ефективності діяльності Академії, посиленню демократичних засад академічного устрою, забезпеченню актуальності досліджень, всебічній підтримці пріоритетних фундаментальних та прикладних досліджень, переорієнтації прикладних наукових досліджень на потреби оборонно-промислового комплексу та розвитку стратегічних галузей економіки України, розвитку інноваційної діяльності Академії, посиленню зв’язків з виробничою сферою, розвитку міжнародного наукового співробітництва, інтеграції української науки у Європейський дослідницький простір. Великий обсяг роботи виконано президентом НАН України А.Г. Загороднім з організації діяльності НАН України в умовах воєнного стану, насамперед із забезпечення функціонування об’єктів інфраструктури, збереження майна установ, налагодження роботи установ, які знаходяться в прифронтових областях, врегулювання порядку дистанційної роботи науковців, своєчасної виплати заробітної плати працівникам Академії.
Водночас обставини, які відповідно до п. 7.5.2 Статуту НАН України виключають висунення і реєстрацію кандидатом на посаду президента НАН України, щодо А.Г. Загороднього відсутні.
З огляду на те, що право висунення кандидата на посаду президента НАН України належить окремо науковим установам НАН України, Володимир Анатолійович закликав Вчену раду підтримати кандидатуру академіка НАН України А.Г. Загороднього і надав можливість висловитися із цього приводу співробітникам Інституту. Заступник директора з наукової роботи, доктор юридичних наук, професор Руслан Джабраілов підкреслив великі заслуги Анатолія Глібовича щодо збереження майна Академії, зокрема у контексті реагування на численні деструктивні законодавчі ініціативи. Директор Луганської філії Інституту, завідувач відділом проблем міжрегіонального співробітництва, доктор економічних наук, професор, Заслужений економіст України Інна Заблодська із глибокою повагою і вдячністю згадала про спільну роботу із А.Г. Загороднім у рамках Комітету з Національної премії України імені Бориса Патона, наголосивши на тому, що очільник Комітету у спірних ситуаціях завжди стає на бік наукової молоді. Т.в.о. ученого секретаря Інституту, кандидат юридичних наук Олександр Трегуб поділився враженнями від виступу на засіданні Президії НАН України в липні 2024 р., де головував Анатолій Глібович, та розповів про організовану Президентом НАН України важливу роботу щодо моніторингу і підготовки пропозицій до законодавства України у науковій, науково-технічній та інноваційній сферах.
За підсумками обговорення, керуючись п. 7.5.1 Статуту НАН України, Вчена рада Інституту одноголосно вирішила висунути кандидатуру Загороднього Анатолія Глібовича на посаду Президента НАН України.