Розпочала роботу Конкурсна комісія з оцінювання наукових робіт здобувачів вищої освіти та молодих вчених у рамках ІІ-го Всеукраїнського конкурсу  «Бізнес і права людини в Україні: проблеми та рішення під час війни та повоєнного відновлення» з нагоди 25-річчя заснування інституції Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

28 жовтня 2022 року відбулося установче засідання Конкурсної комісії з оцінювання наукових робіт здобувачів вищої освіти та молодих вчених у рамках ІІ-го Всеукраїнського конкурсу наукових робіт  «Бізнес і права людини в Україні: проблеми та рішення під час війни та повоєнного відновлення» з нагоди 25-річчя заснування інституції Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Засідання відбулось під головуванням Володимира Устименка, співголови Оргкомітету Конкурсу, директора Державної установи «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова Національної академії наук України» (Інститут), д-ра юрид. наук, професора. Співорганізатори Конкурсу – Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з дотримання соціальних та економічних прав Олена Колобродова та керівниця групи ініціатив з прав людини Програми Розвитку ООН в Україні Світлана Колишко, привітали членів Конкурсної комісії. Вони підкреслили важливість підтримки наукових досліджень за темою Конкурсу та поєднання зусиль учасників Конкурсу та досвідчених науковців і фахівців для досягнення його мети. Наголошувалось на актуальності вивчення обраної проблематики  і сприяння впровадженню результатів наукових пошуків у роботу органів державної влади, зокрема Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, та суб’єктів господарювання для забезпечення реалізації прав людини у сфері господарської діяльності, особливо під час війни та повоєнного відновлення. 

На засіданні представлено результати заходів щодо приймання, реєстрації, перевірки отриманих Оргкомітетом наукових робіт, обговорено порядок роботи Конкурсної комісії з оцінювання допущених до участі в Конкурсі наукових робіт.

Зокрема, професор Володимир Устименко повідомив членам Конкурсної комісії про загальну кількість отриманих наукових робіт та інші характерні показники, а саме: отримано 112 наукових робіт, з яких 108 допущено до участі, 4 не пройшли перевірку на академічну доброчесність. Серед учасників 99 здобувачів вищої освіти та 13 молодих вчених (кандидатів та докторів наук); 34 роботи подано конкурсантами чоловічої статі, та 78 – жіночої. 

Наукові роботи надійшли з 46 закладів вищої освіти та 1 наукової установи із 17 регіонів України. Найбільше представлені м. Київ, Львівська, Дніпропетровська, Вінницька, Сумська та Закарпатська області. Найактивнішими виявилися учасники Конкурсу з Державного торговельно-економічного університету, Донецького національного університету імені Василя Стуса, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Ужгородського національного університету, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» та Сумського державного університету. 

Тематика наукових робіт у галузях економіки, права, управління, політології, інформаційних технологій, екології та сільського господарства охоплює питання діяльності українського бізнесу в умовах війни, державної підтримки бізнесу, публічних закупівель, економічної відбудови у повоєнний час, порушень прав людини у сфері господарської діяльності, екологічних загроз внаслідок військових дій та руйнувань тощо. 

Склад Конкурсної комісії та основні положення регламенту її роботи представлені координаторкою Оргкомітету Конкурсу, керівницею Центру перспективних досліджень і співробітництва з прав людини в сфері економіки Інституту, канд. юр.наук, ст. наук. співр. Алевтиною Санченко. Наукові роботи оцінюватимуться 34-ма членами Конкурсної комісії. Серед них 26 науковців у галузях права, економіки, державного управління та педагогіки (17 докторів наук і 9 кандидатів наук), 10 представників органів державної законодавчої, виконавчої та судової влади (3 народних депутата України та 1 діючий суддя, які є вченими; 3 заступники міністрів юстиції, економіки, освіти та науки; 3 представниці недержавних організацій та 2 представниці Програми розвитку ООН в Україні. Критерії оцінювання та максимальна кількість балів, яку може отримати кожна наукова робота, визначені Положенням про Конкурс і підтверджені Регламентом діяльності Комісії. 

Члени Оргкомітету Конкурсу, експерти Центру перспективних досліджень і співробітництва з прав людини в сфері економіки, старші наукові співробітники Інституту, канд. юр. наук Анастасія Токунова та Антон Сошников доповіли про організацію прийому та перевірки наукових робіт щодо дотримання технічних вимог і академічної доброчесності, про особливості цих процедур та їх результати. Зокрема повідомлено про тісну комунікацію з учасниками Конкурсу та їх науковими керівниками з метою надання інформаційно-консультативної допомоги під час підготовки робіт та їх приймання, про використання онлайн сервісу пошуку плагіату «Unicheck» та підготовку експертних висновків про рівень академічної доброчесності стосовно кожної отриманої Оргкомітетом роботи.

У обговореннях питань Порядку денного засідання взяли участь члени та членкині Конкурсної комісії – директор Луганської філії Інституту, д-р екон. наук, професор Інна Заблодська; декан юридичного факультету Донецького національного університету імені Василя Стуса, д-р юрид. наук, професор Ірина Коваль; заступник голови Деснянського районного суду м. Чернигів, д-р юрид. наук, професор Вадим Коверзнев та ін.

Звертаємо увагу учасників Конкурсу та їх наукових керівників:

Конкурсна комісія буде проводити незалежне, «сліпе» оцінювання наукових робіт до 15 листопада 2022 р.

Після завершення оцінювання на підсумковому засіданні Комісії будуть обговорені результати та визначені переможці Конкурсу. 

Інформацію про них буде оприлюднено на сайті Інституту. Нагородження переможців Конкурсу відбудеться під час науково-практичної конференції, яку планується провести в першій декаді грудня 2022 року.