Європейська правова наука на службі євроінтеграції та захисту прав та інтересів громадян ЄС

2 – 3 травня 2019 року делегація Інституту економіко-правових досліджень НАН України в складі Устименка В.А., директора, члена–кореспондента НАН і НАПрН України, проф., д.ю.н., та Санченко А.Є., керівника Центру перспективних досліджень і співробітництва з прав людини у сфері економіки, к.ю.н., с.н.с., взяла участь у міжнародній науково-практичній конференції на тему «Європейський Союз та його громадяни», що відбулася у м. Кашкайш (Португалія).

Конференція проведена Європейською організацією публічного права спільно з муніципалітетом м. Кашкайш, де 3 травня урочисто відкрився Постійний регіональний офіс ЄОПП в Португалії. Подія має символічний характер, адже багато вагомих євроінтеграційних ініціатив сформувалося завдяки внеску португальських науковців і державних діячів. Зокрема, це стосується Лісабонського договору 2007 року, що став новою базовою угодою щодо принципів функціонування Європейського Союзу,яка зміцнила голос громадянина в процесі ухвалення рішень, спростила процедури ухвалення рішень у ЄС, модернізувала його керівні інституції та зробила їх демократичнішими.

ІЕПД НАНУ співпрацює з ЄОПП з 2016 року; Устименко В.А. є членом її Ради директорів.

У цьому представницькому заході взяло участь понад 60 відомих науковців, суддів, високопосадовців із ООН, Європейського Союзу, Європейського суду з прав людини, Великої Британії, Греції, Італії, Іспанії, Кіпру, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Португалії, Албанії, Франції, Угорщини тощо.

Тематика конференції відкрила можливість для глибоко наукового і всебічного обговорення питань щодо актуальності та цінності європейської інтеграції, а також діяльності ЄС для забезпечення прав його громадян. Зокрема, стан розвитку ЄС розглядався з точки зору результатів імплементації доктринальних засад – верховенство права, демократія, права людини, солідарність, щире співробітництво, що були покладені в основу його створення і нині закарбовані у Договорах ЄС. Йшлося про досягнення та виклики на шляху розбудови демократичного, правового, соціально справедливого та економічно успішного європейського простору для мирного і благополучного життя населення Європи.

Левова частка уваги учасників була приділена обговоренню питань  забезпечення прав європейців у контексті реалізації норм Хартії основних прав ЄС, включаючи захист від новітніх загроз та наслідків впровадження сучасних інформаційних технологій. Крім того, доповіді та обговорення стосувалися проблематики розвитку економічної політики ЄС на основі добросовісної конкуренції та підтримки регіонального розвитку.

Тематичні доповіді та обмін думками набували характерних акцентів та особливої гостроти з огляду на триваючий і складний процес Брекзіту, поширення політичного популізму, протестної хвилі у Франції та інших країнах, а також перспективу виборів до Європейського парламенту, що невдовзі пройдуть у всіх державах-членах ЄС.

У кулуарах конференції представники ІЕПД НАНУ мали низку зустрічей та переговорів. Зокрема, досягнуто домовленості про візит проф. С. Флогаітіса, директора ЄОПП, до Інституту під час його офіційного візиту в Україну, що, як планується, відбудеться вже в червні цього року.