24 жовтня 2018 року Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Фонд імені Фрідріха Еберта та Асоціація вчених-внутрішньо переміщених осіб провели науково-практичний круглий стіл «Економіка Донбасу: сучасні проблеми, перспективи розвитку, пріоритети правового забезпечення». Захід успішно завершив серію регіональних консультацій, робочих зустрічей і тематичних круглих столів у Донецькій та Луганській областях, заплановану Спільним проектом 2018 року «Економіко–правові засоби стимулюючого впливу на розвиток Донбасу».
Проблематика круглого столу об’єднала майже 50 учасників, серед яких разом із співробітниками Інституту були академік-секретар відділення економіки НАН України, директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України, академік НАН України, доктор економічних наук, професор Лібанова Елла Марленівна, народний депутат України, секретар Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Веселова Наталія Василівна, координатор проектів Фонду ім. Ф. Еберта Катерина Ярмолюк-Крьок, представники Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Державної міграційної служби України, Луганської облдержадміністрації, місцевої ради м. Селидове, Донецької та Луганської торгово-промислових палат, ТОВ «Луганський завод теплотехнічного обладнання «Лугатерм», агенцій регіонального розвитку та ін.
Під час заходу відбулося обговорення результатів аналізу поточного становища у Донецькій та Луганській областях із точки зору наявного соціально-економічного потенціалу, проблем його використання і зміцнення, можливостей та перспектив розвитку регіону. Зокрема, учасники обмінялися думками про стан економіко-правового забезпечення сталого розвитку Донбасу, реалії розвитку територій, розташованих на лінії зіткнення, в умовах реформи децентралізації, оцінювання ефективності трансформацій економіки та вплив агенцій регіонального розвитку на економічні трансформації, результати моніторингу ключових проблем соціально-економічного розвитку Донбасу. Докладно та аргументовано були окреслені позитивний досвід і проблемні питання ведення бізнесу й запропоновано шляхи їх вирішення. Учасники висловили емпірично та науково-обґрунтовані пропозиції, що, серед іншого, стосувалися запровадження спеціального режиму господарювання, розвитку сектору високотехнологічних і наукоємних виробництв, ефективізації природо- та ресурсокористування, поширення державно-приватного партнерства як засобу реалізації проектів з енергомодернізації та покращення функціонування сектору ЖКХ, ролі металургійних підприємств в оновленій структурі економіки Донбасу, стратегічно-правових основ для формування сучасних моделей бізнесу, орієнтованих на права людини, задля підвищення інвестиційної привабливості економіки східних регіонів України та ін.
Матеріали науково-практичних розробок і поради практикуючих фахівців Донеччини та Луганщини будуть агреговані та ретельно узагальнені у аналітичному звіті, що у листопаді цього року буде презентований на спеціальній прес-конференції в Українському незалежному інформаційному агентстві УНІАН.