Розвиток співпраці ІЕПД НАН України з Європейською організацією публічного права 2017 р.

У період з 6 по 10 вересня 2017 р. директор Інституту, член-кореспондент НАПрН України проф. В.А. Устименко взяв участь в низці заходів Європейської організації публічного права (ЄОПП), що відбувалися в Греції.

Метою участі було представлення та позиціонування Інституту економіко-правових досліджень НАН України в якості нового члена ЄОПП й в європейському науковому середовищі в цілому, а також комплексне вивчення поточних політико-правових проблем, пов’язаних із реалізацією в Європі фундаментальних прав і свобод людини, зокрема свободи вираження поглядів.

Програма цьогорічних заходів була присвячена 10-річчю створення ЄОПП в якості міжнародної організації та зібрала понад 150 відомих політиків і міжнародних діячів, вчених-правників та молодих дослідників із понад 60-ти країн Європи та світу.

Вона відкрилася 6 жовтня 2017 р. урочистим засіданням Організації, що відбулося за участі 3-х президентів країн-членів ЄОПП – Президента Грецької Республіки п. Прокописа Павлопулоса, Президента Італійської Республіки п. Серджио Маттарелла і Президента Португальської Республіки п. Марсело Ребелу ді Соза.

На честь святкування цієї визначної події засідання було завершене офіційним прийомом у резиденції Президента Грецької Республіки, на який було запрошено також і проф. В.А. Устименка.

7 вересня 2017 р. проф. В.А. Устименко вперше взяв участь у засіданні Ради директорів ЄОПП. Він виступив із презентацією діяльності ІЕПД НАНУ та перспектив його співробітництва з установами-членами ЄОПП й експертами Європейської групи публічного права. Зокрема, було представлено нову ініціативу Інституту – Центр перспективних досліджень і співробітництва з прав людини у сфері економіки. Його створення є одним з перших результатів співпраці Інституту з ЄОПП і він стане площадкою для її подальшого розгортання та поглиблення.

У цьому контексті після засідання Ради директорів відбулися переговори з директором ЄОПП проф. Спирідоном Флогаітісом, керівником відділу програм технічної допомоги ЄОПП Андреа Де Майо, керівником відділу освітніх програм ЄОПП Шеріл Новак, спеціальним радником директора Академії транспарентності та прав людини Панагіотісом Алексопулосом, керівником Женевського центру із сприяння розвитку прав людини та глобального діалогу Iдриссом Язаіри, керівником Представництва ЄОПП у міжнародних організаціях системи ООН Джоржем Пападатосом, міжнародним діячем, Генеральним директором з правових питань Ради Європи (у відставці) Гі де Велом, представником Датського інституту з прав людини Євою Ерсбол та рядом науковців із академічних установ Нідерландів, Німеччини, Австрії, Італії, Греції, Португалії, Польщі, Словаччини, Болгарії, Латвії, Грузії, Вірменії та ін.

Зокрема, Інституту запропоновано долучитися до діяльності груп експертів із розробки нової міжгалузевої концепції щодо запровадження антропоцентричної моделі ведення бізнесу в рамках міжнародного проекту «Human-Centered Business Model: a holistic approach for a new model of doing business». Крім того, обговорені й інші формати та теми співробітництва.

Протягом 8 – 10 вересня 2017 р. директор Інституту брав участь у 28-му Щорічному загальному засіданні, конференції та семінарах Європейської групи публічного права на тему «Свобода вираження поглядів: обмеження і перспективи».

Під час конференції та семінарів доповідалися й обговорювалися наступні теми: „Захист свободи слова в 21-м столітті: однакові цінності, різні виклики”, „Людська гідність та публічний порядок як обмеження, що заважають реалізації прав у європейських юрисдикціях?”, „Свобода слова в Інтернеті. Роль держав, громадян і посередників”, „Транснаціональна мережа адміністративного права: Організаційні питання” та ін. Серед доповідачів були відомі науковці та експерти з університетів Афін (Греція), Парижу, Тулузи та Сорбонни (Франція), Лісабону (Португалія), Геттінгена та Оснабрюка (Німеччина), Кембриджу (Великобританія), Дубліну (Ірландія), та ін. Матеріали досліджень у рамках теми будуть опубліковані у періодичному виданні ЄОПП „Європейський огляд публічного права”.

Під час засідання Європейської групи публічного права відбулося також нагородження найуспішніших випускників Академії європейського публічного права 2017 року та переможців Конкурсу наукових досліджень у галузі публічного права 2017 року, які отримали від керівництва ЄОПП присуджені ним іменні премії.