Шлях без перешкод: Майбутнє протимінної діяльності в Україні

2 липня у м. Києві відбувся захід «Шлях без перешкод: Майбутнє протимінної діяльності в Україні», до якого приєдналися науковці Інституту – к.ю.н., т.в.о. ученого секретаря Інституту, старший науковий співробітник відділу господарсько-правових досліджень проблем економічної безпеки Олександр Трегуб і к.е.н., науковий співробітник відділу проблем міжрегіонального співробітництва Павло Ляшенко. Організатором заходу виступив Інститут глобальних змін Тоні Блера.

Подія об’єднала ключових стейкхолдерів із Уряду України, Верховної Ради України, міжнародних партнерів та сектору протимінної діяльності (ПМД) для обговорення перспектив і альтернативних шляхів удосконалення системи управління у сфері розмінування.

Дослідження Інституту Тоні Блера ініційовано з метою підтримки України у розширенні масштабів, прискоренні темпів і підвищенні ефективності розмінування для повернення 80% територій, потенційно забруднених мінами, до продуктивного використання до 2033 року.

Фахівці Інституту виявили низку серйозних недоліків чинної інституційної архітектури ПМД, що гальмують прогрес, зокрема:

– фрагментація повноважень між різними органами влади – відсутнє єдине стратегічне керівництво розмінуванням;

– дублювання функцій та конфлікт систем: одночасна участь кількох структур без чіткого розмежування ролей створює незлагодженість дій;

– відсутність координації та спільного міжвідомчого бачення – немає єдиного органу, відповідального за формування і впровадження державної політики у сфері ПМД;

– інформаційні розриви та недостатньо об’єднана система управління даними, що ускладнює планування очищення територій.

Для усунення цих проблем пропонується створити новий центральний орган виконавчої влади – Агентство з протимінної діяльності. Йому мають передати виключні повноваження щодо сертифікації операторів, управління Національною інформаційною системою ПМД, координації міжнародного співробітництва, визначення національних пріоритетів та планування ресурсів.

Водночас у панельній дискусії представники Міністерства економіки України, Міністерства внутрішніх справ України, Національного органу з питань протимінної діяльності наголосили на тому, що докорінні зміни в архітектурі ПМД нині не на часі зважаючи на продовження бойових дій. На їх думку, пріоритетом є поступове вдосконалення наявної системи.

У повідомленні використано матеріали Ukrainian Demining Services’s post.

Відвідування науковцями Інституту цього заходу пов’язано з виконанням наукового проєкту «Економіко-правові детермінанти розмінування територій України як складової національної безпеки у воєнний та повоєнний час» (Гранти НАН України дослідницьким лабораторіям/групам молодих вчених НАН України для проведення досліджень за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки 2024-2025 рр.).