3 липня 2025 р. у м. Києві відбулася конференція Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) «Наука та інновації для відновлення України». Захід відбувся за участю понад 150 представників наукової спільноти, органів влади, міжнародних організацій, дипломатичного корпусу та бізнес-кіл. Зокрема, у ньому взяли участь Президент Національної академії наук України академік Анатолій Загородній та член Президії НАН України, президент Малої академії наук України академік Станіслав Довгий, Міністр освіти та науки Оксен Лісовий та Заступник міністра Денис Курбатов, Виконавча директорка Національного фонду досліджень України Ольга Полоцька, Голова Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій Олександра Антонюк, Радниця-уповноважена Президента України з питань Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту Ольга Будник.


Зі вступною промовою в онлайн форматі до учасників заходу звернулася Лідія Бріто, Заступниця Генеральної директорки ЮНЕСКО з питань науки.
Державна установа «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України» була представлена директором, членом Президії НАН України, членом-кореспондентом НАН України, доктором юрид. наук, проф. Володимиром Устименком та керівницею Центру перспективних досліджень і співробітництва з прав людини в сфері економіки, провідним науковим співробітником відділу проблем модернізації господарського права та законодавства, канд. юрид. наук, ст. наук. співроб. Алевтиною Санченко, які є членами Керівного комітету ЮНЕСКО з питань свободи та безпеки науковців.

Під час конференції Головою Представництва ЮНЕСКО в Україні проф. К’ярою Децці Бардескі було представлено План дій ЮНЕСКО «Розбудова стійкої наукової екосистеми в Україні» (Building a Robust Science Ecosystem in Ukraine: UNESCO’s Action Plan for Sciences), який розроблявся з 2024 року у співпраці з понад 60 українськими партнерами, представниками Інституту та інших установ НАН України включно.
План дій ЮНЕСКО відображає положення міжнародних норм ЮНЕСКО у сфері науки і освіти, Декади дій ООН у сфері науки для сталого розвитку (2024 – 2033 рр.) та Стратегічного плану діяльності Міністерства освіти і науки України до 2027 р. Документ є дорожньою мапою з підтримки науковців, відновлення наукової інфраструктури та утвердження науки як ключового елементу повоєнної відбудови України, зокрема й шляхом розвитку міжнародної наукової співпраці та посиленої інтеграції України до європейського і світового наукового простору.
Презентація Плану дій ЮНЕСКО супроводжувалася демонстрацією відео-інтерв’ю з ученими – внутрішньо переміщеними особами, серед яких співробітники Інституту Володимир Устименко та Олександр Ілларіонов, старший науковий співробітник відділу господарсько-правових досліджень проблем економічної безпеки, військовослужбовець.


У рамках заходу відбулися також дві тематичні панелі: «Наука в Україні: Оцінка впливу триваючої війни» й «Наука та інновації для відновлення і реконструкції України». У ході першої панелі представлено результати двох досліджень «Аналіз втрат українського наукового сектору, завданих війною, та їх наслідків» та «Стійкі розуми: невидимі битви вчених у воєнній Україні». Глибоке експертне опрацювання проєкту останнього відбулося за участю представників Інституту в 2024 р.
Важливо, що програма цьогорічної Конференції з відновлення України -URC 2025 (м. Рим, 10-11 липня 2025 р.) вперше включає й наскрізні питання науки, технологій, інновацій та освіти у контекст обговорення та прийняття рішень за її 4-ма тематичними вимірами – бізнесовим, людським, місцевим і регіональним та виміром ЄС. У п’ятницю, 11 липня, у рамках Сесії 4 відбудеться панель 2.4 «Наука, дослідження та інновації для відбудови України», де буде представлено План дій ЮНЕСКО щодо підтримки науки в Україні. Його актуальність буде аргументована результатами вищезазначених досліджень.
Повідомлення про конференцію в Києві на сайті ЮНЕСКО; з Планом дій ЮНЕСКО «Розбудова стійкої наукової екосистеми в Україні» можна ознайомитися за посиланням; Програма Конференції з відновлення України – URC 2025 доступна за посиланням.