Співпраця Інституту з Європейською організацією публічного права триває

З 12 по 14 вересня 2019 року відбулися щорічні заходи Європейської організації публічного права (EPLO, Греція). В них вже традиційно взяли участь В.А. Устименко, директор інституту, та А.Є. Санченко, керівник Центру перспективних досліджень і співробітництва з прав людини в сфері економіки. Ці представники ІЕПД НАНУ є членами Європейської групи публічного права (EGPL), яка є Науковою радою EPLO. Учасниками цьогорічних подій стали понад 250 науковців з різних країн світу і представників органів влади, молодих дослідників та слухачів Європейської академії публічного права.

Заходи розпочалися із засідання Ради директорів EPLO, яке 12 вересня ц.р. провів професор С. Флогаітіс, директор цієї Організації. Під час нього йшлося про досягнення EPLO за попередній рік, коли відбулося значне розширення професійних контактів між науковими колами країн Європи та інших країн світу, включаючи азійські, південно-американські та африканські, а також підвищення статусу Організації завдяки встановлення офіційних відносин міжнародного співробітництва з ООН, МОП, ВОІВ (WIPO) тощо. Україна також не залишилася поза увагою EPLO, адже нині ведуться попередні консультації щодо членства нашої країни в цій Організації.

13 та 14 вересня проходила Щорічна конференція Європейської групи публічного права на тему «Публічне право: 30 років потому», присвячена 30-ти річчю з часу її створення. Під час конференції для обговорення учасників були представлені доповіді, що охоплювали питання стосовно досягнень національного, європейського та міжнародного права,  взаємодії між національними конституційними системами та європейським правом, розвитку європейського адміністративного права та ін. Серед доповідачів були професори університетів Флоренції, Бокконі та La Sapienza (Італія), Лувена (Бельгія), Монтеск’є-Бордо (Франція), Аугсбурга та Констанца (Німеччина), Софії (Болгарія), Сьодертерн (Швеція), а також суддя Європейського суду з прав людини від Польщі та ін.

Формат конференції передбачав також і проведення чотирьох окремих тематичних сесій. Предметом обговорення під час них стали питання конституційних засад єдності Європи, кризових явищ сучасної демократії,  ролі установи омбудсмана у взаємодії між національною, міжнародною та наднаціональною правовою системою задля захисту фундаментальних прав людини, а також процесу виходу Великобританії зі складу ЄС «Brexit». В.А. Устименко взяв участь із коментарями та запитаннями у сесії з питань конституційних засад єдності Європи, А.Є. Санченко – щодо ролі омбудсмана у захисті економічних і соціальних прав людини.

Цей визначний міжнародний західбув відзначений урочистою подією – офіційним святкуванням 30-ти річного ювілею Європейської групи публічного права за участю Президента Грецької Республіки п. Прокопіоса Павлопулоса, яке відбувалося ввечері 14 вересня ц.р. у серці Афін на території археологічної пам’ятки Древня Римська Агора у підніжжя Акрополя. У своїй ключовій промові Президент Грецької Республіки високо оцінив внесок EPLO в процес об’єднання Європи та досягнення мети європейської інтеграції.

Слід зазначити, що багато поважних персон, серед яких були члени політичної, судової, дипломатичної та релігійної громади Греції, вшанували EPLO своєю присутністю. З вітальними словами до учасників святкування від імені Уряду звернувся п. К. Цірас, Міністр юстиції, прозорості та прав людини,  а також п. Дж. Патуліс, губернатор регіону Аттики та п. К. Бакоянніс, міський голова Афін, які відзначили цінну допомогу ЄГПП у процесі реформ і модернізації місцевого самоврядування, та всесвітньо відомий професор С. Кассезе, президент Наукової ради (EGPL) EPLO.

Одним із важливих результатів перебування делегації ІЕПД НАНУ на цих заходах є розширення наукових і професійних контактів із міжнародними науковцями, проведення консультацій із директором EPLO п. С. Флогаітісом та представником EPLO в Європейській Комісії п. П. Гредісом щодо зміцнення співробітництва у рамках тематичних науково-прикладних проектів. Крім того, співробітників ІЕПД НАН України запрошено надсилати публікації у періодичні видання EPLO, зокрема в журнал «Центрально- та Східноєвропейські правові дослідження». У випуску № 1 за 2019 р. наукового журналу «Огляд Європейського публічного права» опублікована стаття Санченко А.Є. «EU-UkraineExternalRelationsandBrexitProjections».

Участь у заходах EPLO дозволяє розширювати наукові контакти співробітників інституту, укріпляти відносини між Україною та ЄС. Проявом такої діяльності є робота професора С. Флогаітіса у складі Комісії з правової реформи, створеної Указом Президента України 07.08.2019 р.